Bitcoin nie je tak skvelý ako sa prezentuje

Ústrednou nevýhodou Bitcoin je to, že má všetky znaky pyramídy. Bitcoin vyžaduje nepretržitý prísun ďalších majiteľov, aby sa zvyšovala jeho cena. U Bitcoin neexistujú zakladatelia, ktorí by presviedčali investorov o jeho výhodnosti, čo je dané práve jeho decentralizáciou.

Obmedzené množstvo Bitcoin má ochraňovať pred infláciou a zabrániť takej situácii, kedy vlády, resp. centrálne banky tlačia ďalšie a ďalšie peniaze, čím znehodnocujú existujúcu menu. Toto obmedzené množstvo taktiež povedie k prevýšeniu dopytu nad ponukou, čím dôjde k hyperdeflácii. Vzhľadom k vysokému nárastu ceny Bitcoin by sa zdalo, že jej nákup je dobrou investičnou príležitosťou. Ale je len otázkou času, kým Bitcoin bublina praskne a jeho cena bude iba zlomkom súčasnej ceny.

Chvíľu po vzniku Bitcoin bolo ich vytváranie celkom jednoduché, takže tri milióny Bitcoin vznikli už v prvom roku tejto „meny“, ktoré získalo relatívne málo ľudí, nakoľko počet osôb ovládajúcich kryptografiu bol obmedzený. Šlo o ľudí, ktorí vyvinuli softvér na vytváranie Bitcoin a ktorí vo svojej dobe nemali žiadnu konkurenciu. Tieto osoby sa tak dostali na vrchol Bitcoin pyramídy.

Ďalšia vlna špekulantov, ktorí buď Bitcoin kúpili alebo vytvárali, si ešte mohla na Bitcoin veľa zarobiť. Teraz sa nachádzame v neskorej fáze, keď špekulanti nakupujú Bitcoin extrémne draho s vidinou, že ich predajú ešte väčšiemu bláznovi. Jedného dňa bude nových Bitcoin tak málo, že nebude možné zabezpečiť prísun nových investorov. Akonáhle do tohto systému prestanú prúdiť nové reálne peniaze, stratí svoj investičný zmysel. Budú profitovať iba tí, ktorí ich získali skôr, a to na úkor tých, ktorí ich získajú ako posledný.

Riaditeľ americkej banky JPMorgan Ch. J. Dimon o Bitcoin:

Kryptomena Bitcoin je podvod, ktorý nemá budúcnosť, pretože nepodlieha centrálnym ani komerčným bankám a označil ju za nafúknutú bublinu, ktorú čaká skorý koniec. O Bitcoine sa vyjadril na bankovej konferencii v New Yorku: „Aby som povedal pravdu, tak som šokovaný tým, že nikto nie je schopný Bitcoin vidieť taký, aký naozaj je. Táto mena nebude fungovať.

Nemôžete mať biznis, kde si ľudia vymyslia ničím nepodloženú menu.“ Taktiež povedal, že ak odhalí obchodníka jeho banky ako obchoduje s Bitcoin, by ho okamžite vyhodil. „Z dvoch dôvodov. Je to proti našej firemnej politike, a za druhé je to blbosť.“ Čína plánuje zakázať obchodovanie s Bitcoin na burzách.

Tým, že je kryptomena Bitcoin anonymná a decentralizovaná, dostala sa do hľadáčika zločincov, ktorí v nej realizujú platby bez toho, aby sa vystavovali riziku policajného sledovania. Bitcoin zatiaľ dosiahol svoje maximum na začiatku septembra, kedy sa jeho cena dostala nad úroveň piatich tisíc dolárov, odvtedy však oslabuje.

P.S.: Nie som podpísaný pod článkom, nepísal som to ja. Kúpil som ho od experta na kriptomeny. A priznám sa, že sa v kriptomenách nevyznám. Ale je zaujímavé čítať komentáre pod článkom. Ďakujem prispievateľom. S pozdravom, Milan Marko

6 komentárov

 • Jano 26/10/2017 at 13:43

  Na vyjadrenia riaditeľa J.P. Morgan by som si dal pozor. Aj jeho slová hýbu trhom. Čiže ak niečo také povedal, Bitcoinom to zahýbalo smerom nadol a on pravdepodobne na tom zarobil. Bol by hlúpy, keby taký bankár ako on nevyužil Bitcoin vo svoj prospech.

 • Peter 26/10/2017 at 13:59

  Milan, pozorne čítam tvoje príspevky, ale s týmto celkom nie som stotožnený. BTC vznikla ako mena, ktorá ma postupom času vytláčať iné regulované meny, a hlavne ja vidím v nej bohužiaľ priestor na anonymitu pri páchaní trestnej činnosti. Tam sa točí extrémne veľa peňazí a časom sa pri vytváraní a obmedzovaní hotovosti prechodom na iba nepapierovú (elektronickú) formu budú vytrácať v prospech BTC. Úplatok si nik nezoberie prevodom na účet apod. Vždy tu budú decentralizované iné el. meny aj keď to nemusí byť práve BTC. A J. Dimon by som neveril ani nos medzi očami. Arogant, ktorý potiahol cenu dole nato, aby práve sám nakúpil.

 • Doplnuju Info 26/10/2017 at 14:55

  Z toho co píšeš, mám pocit, žes vůbec nepochopil podstatu bitcoinu a hlavně technologii za ním. Možná to je záměr, možná ne. V obou případech si doplň vzdělání a nevypoustej mezi lidi takové bludy.

  Oháníš se tady názorem rádoby autority v podobě ředitele banky.
  Takových prohlášení existují stovky podobně jako přesně opačných např:

  http://cryptotips.sk/2017/10/26/spoluzakladatel-apple-wozniak-bitcoin-je-lepsi-ako-zlato/

  Snad na vše na světě existuje názorová opozice, tak alespoň uvadej obě strany mince ať si čtenář může udělat názor vlastní, ideálně si kriticky a konstruktivně o bitcoinu dohledat další informace.

  Takže mi to spíše připadá, že se jen chceš svézt na btc trendu, kterého uz si všiml u můj děda, a je to jen marketingový tah jak přilákat lidi na tvé semináře.

  Peace

 • Ronon 26/10/2017 at 15:11

  No týmto článkom si si nepolepšil, zjavne nevieš o čom píšeš. Skús si naštudovať MLM a pyramídové hry.

 • Vlado 26/10/2017 at 16:52

  Dobrý bullshit, tento článok. Nepadol tam jediný agrument, iba domnienky a klamstvá, prezentované ako jasná pravda. Akurát ničím nepodložená. Napr. nevedomosť autora o tom, že každá transakcia Bitcoinu je vysledovateľná, takže nie je možné ho zneužiť na ilegálny obchod. Alebo to, že výhodu omedzeného počtu BTC prezentuje ako nevýhodu. Aj samotné prirovnanie k pyramíde a tvrdenie, že BTC ovláda jedna skupina zakladateľov je nepravdivé. Naštudujte si to!

  Niekomu tu očividne poriadne tečie do topánok. Napr. v Japonsku silu Bitcoinu pochopili. Vedia, čo robia, keď ho prijali ako legálne platidlo. Robili by to, keby to bola iba bublina, ktorá čaká na prasknutie? Určite nie.

  Čím viac ľudí si uvedomí význam a možnosti Bitcoinu, tým bude silnejší. To sa však mnohým nepáči…

 • TRADER 14/11/2017 at 15:32

  BITCOIN je krásny PODVOD. Není to „currency“, lebo je hyperinflačný. Keby ceny boli v bitcoinoch a plat by ste mali v eurách, už dávno by ste skapali od hladu. JE to nástroj efektívny pre elity, nie ako nám to tu IT SEKTOR alias IT HLUPACI ekonomicky vysvetľujú.
  ps: keby ste mali hypo v bitcoine a plat eurách, už sami na seba vyhlásite konkurz. Keby ste mali hypo v eurách a zarábali v bitcoinoch, tak ten podnik na seba vyhlási konkurz a môžete si tak prihlásiť pohľadávku do konkurznej podstaty. čiže čo to ukazuje? že ako currency, v reálnej ekonomike nefunguje.

  Ad 2/ čo by ste si pomysleli o človeku, ktorému by ste obmedzovali SLOBODU a ešte sa to budete tešiť? že je hlúpy ? zoznam všetkých platieb, ktoré ste urobili, ak sa podarí projekt bitcoin bude vo vašom digitálnom zázname. A myslíte si, že ho budete nosiť ako penazenku? načo, ked máme čip alebo odtlačok prsta.

  ad 3/ komu takýto systém vyhovuje? vám??? alebo reklamnému trhu/bankám/danovému úradu?

Post a Comment

Tvoj email nebude zverejnený a ostane v anonymite. Označené polia sú povinné *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.